Doğru bildiğini yap...

120 bin mali müşavirin ‘EvdeKal’ beklentisi

120 bin mali müşavirin ‘EvdeKal’ beklentisi
08 Nisan 2020

120 Bin Mali Müşavirin ‘EvdeKal’ Beklentisi

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Bağımsız Mali Müşavirler Grubu DerneğiBaşkanı Turgay Kanarya, 120 bin mali müşavirin evde kalması gerektiğine vurgu yaparak“Dünyada ve ülkemizde hızla yayılan pandeminin önüne geçmek için alınan ‘EvdeKal’ kararlarına 120 bin mali müşavir arkadaşımızla biz de dahil edilmek istiyoruz. Beyanname sürelerinin Temmuza çekilmesi bu 120 bin meslektaşımızın ve ailelerinin sağlığı için zorunludur.” dedi.

Pandeminin yayılım hızı karşısında ailelerini ve çalışanlarını koruyabilmek adına ‘EvdeKal’ çağrısına uymak istediklerine vurgu yapan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Bağımsız Mali Müşavirler Grubu Derneği Başkanı Turgay Kanarya, “120 bin mali müşavirimizin kendilerinin, ailelerinin ve çalışanlarının sağlığı söz konusu. Toplum sağlığı için, muhasebe meslek grubunun iş yükünü hafifletecek adımlar atılmalıdır. Zira devletimizin açıkladığı destek paketleri ve iş gücü kaybı yaşanmaması için getirdiği Kısa Çalışma Ödeneği için başvuru ve evrak hazırlama süreci bu camiada iş yükünü oldukça artırmıştır. Her geçen gün salgın nedeniyle meslektaşlarımız hayatlarını kaybetmektedirler. En son Sancaktepeİlçemizde faaliyet gösteren meslektaşımız SMMM YAVUZ KUL virüs salgını nedeniyle hayatını kaybetmiştir.” dedi. 

“Beyanname süreleri Temmuz ayına ertelensin”

Devletin bazı sektörleri mücbir sebep kapsamında değerlendirmesinin yeterli olmadığına, pandeminin tüm sektörleri etkilediğine vurgu yapan Kanarya, “Devletimizden beklentimiz bu süreçte;Nisan sonuna ertelenen ‘Yıllık Gelir Vergisi Beyanname’ verme ve ödeme süresini Temmuz ayının sonuna, Nisan ayında beyan edilmesi gereken ‘Yıllık Kurumlar Vergisi’niTemmuz ayının sonuna ertelemesi,tüm mükelleflerin mücbir sebep kapsamına alınarak Nisan, Mayıs, Haziran aylarında verilen tüm beyanname vebildirimler ile E-Defter beratlarınıTemmuz ayına ertelemesi,Sosyal Güvenlik Kurumu’na Nisan, Mayıs, Haziran aylarında verilecek olan tüm bildirgeleri Temmuz ayına ertelemesi, bu süreçte vergi incelemesi süreçlerinin durdurulması ve tüm dava açma sürelerinin dondurulması yönündedir.” diye konuştu.